Czy wiesz, że trwa Rok Ignacjański? Dokładnie 400 lat temu Ignacy Loyola (założyciel Towarzystwa Jezusowego) został uznany za świętego. Odkryj jego historię: od rycerza do zakonnika, od awanturnika do świętego.
W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo
Przesłanie Ojca Prowincjała Zbigniewa Leczkowskiego SJ z okazji 400-lecia kanonizacji św. Ignacego.
Od kilku lat, w okresie Wielkiego Postu, w wielu parafiach, kościołach i duszpasterstwach prowadzonych przez jezuitów, wiernym w różnym wieku towarzyszy Wielkopostna Zdrapka. Obecny rok jest szczególny, gdyż obchodzimy w nim zarówno 500-lecie nawrócenia św. Ignacego jak i 400-lecie jego kanonizacji. Właśnie dzisiaj, 12 marca 2022 roku mija 400 lat od momentu, gdy Kościół ogłosił świętymi dwóch naszych Współbraci: Ignacego Loyolę i Franciszka Ksawerego. Założyciela zakonu jezuitów i wielkiego misjonarza.
Z tej okazji pragnę podziękować pomysłodawcom i całej redakcji, z którą miałem okazję współpracować i która od 2015 roku przygotowuje zawsze aktualne wydanie tej prostej, a zarazem twórczej pomocy w przeżywaniu Wielkiego Postu. Cieszę się, że wpisujecie się w Jubileuszowy Rok Ignacjański, jaki świętujemy pod hasłem „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”. Nasz Święty Założyciel stał się głównym bohaterem tegorocznego wydania, ale w centrum proponowanych przez Was zadań pozostaje zawsze Jezus Chrystus. Niech On nas wszystkich przemienia i uzdalnia do patrzenia Jego oczyma na naszą niełatwą rzeczywistość, którą przysłaniają ludzkie grzechy, słabości i trudne do zrozumienia wydarzenia. A wszystkim osobom, które rozpoczęły już przygodę ze Zdrapką Wielkopostną, życzę wytrwałości na drodze otwierania swojego serca i odkrywania duchowości św. Ignacego, która prowadzi nas zawsze ku Jezusowi.
o. Zbigniew Leczkowski SJ / Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego
Zapraszamy na film
Odkryj fascynującą historię Ignacego Loyoli. Wszystko zaczęło się od kul armatniej … a potem „z sześcioma kolegami założyłem zakon”.
Historię Ignacego Loyoli możesz poznać także dzięki książce „Opowieść Pielgrzyma” – biografia podyktowana przez samego Ignacego.