Ignacy Loyola • z kolegami założyłem zakon

WojciechEdycja 2022, Modlitwa, Rok Ignacjański, ZadanieDodaj komentarz

Czy wiesz, że trwa Rok Ignacjański? Dokładnie 400 lat temu Ignacy Loyola (założyciel Towarzystwa Jezusowego) został uznany za świętego. Odkryj jego historię: od rycerza do zakonnika, od awanturnika do świętego.

W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo

Przesłanie Ojca Prowincjała Zbigniewa Leczkowskiego SJ z okazji 400-lecia kanonizacji św. Ignacego.

Od kilku lat, w okresie Wielkiego Postu, w wielu parafiach, kościołach i duszpasterstwach prowadzonych przez jezuitów, wiernym w różnym wieku towarzyszy Wielkopostna Zdrapka. Obecny rok jest szczególny, gdyż obchodzimy w nim zarówno 500-lecie nawrócenia św. Ignacego jak i 400-lecie jego kanonizacji. Właśnie dzisiaj, 12 marca 2022 roku mija 400 lat od momentu, gdy Kościół ogłosił świętymi dwóch naszych Współbraci: Ignacego Loyolę i Franciszka Ksawerego. Założyciela zakonu jezuitów i wielkiego misjonarza. 


Z tej okazji pragnę podziękować pomysłodawcom i całej redakcji, z którą miałem okazję współpracować i która od 2015 roku przygotowuje zawsze aktualne wydanie tej prostej, a zarazem twórczej pomocy w przeżywaniu Wielkiego Postu. Cieszę się, że wpisujecie się w Jubileuszowy Rok Ignacjański, jaki świętujemy pod hasłem „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”. Nasz Święty Założyciel stał się głównym bohaterem tegorocznego wydania, ale w centrum proponowanych przez Was zadań pozostaje zawsze Jezus Chrystus. Niech On nas wszystkich przemienia i uzdalnia do patrzenia Jego oczyma na naszą niełatwą rzeczywistość, którą przysłaniają ludzkie grzechy, słabości i trudne do zrozumienia wydarzenia. A wszystkim osobom, które rozpoczęły już przygodę ze Zdrapką Wielkopostną, życzę wytrwałości na drodze otwierania swojego serca i odkrywania duchowości św. Ignacego, która prowadzi nas zawsze ku Jezusowi.

o. Zbigniew Leczkowski SJ / Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego


Zapraszamy na film

Odkryj fascynującą historię Ignacego Loyoli. Wszystko zaczęło się od kul armatniej … a potem „z sześcioma kolegami założyłem zakon”.

 


Historię Ignacego Loyoli możesz poznać także dzięki książce „Opowieść Pielgrzyma” – biografia podyktowana przez samego Ignacego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *