Post znalazł nas sam. O obliczach izolacji słów kilka…

Kinga FrąckowskaArtykuł, Edycja 2020, News, Post, ZadanieDodaj komentarz

Izolacja

Od Środy Popielcowej brzmi nam w uszach wezwanie do modlitwy, jałmużny i postu. Wszystkie te działania mają wyrażać i pomagać w wewnętrznej przemianie: nawróceniu w odniesieniu do siebie samego, do Boga i innych ludzi.

Post? Po co?

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego (por. KKK 1434) Wielki Post to specjalny czas praktyk pokutnych, okres ascezy, dający szansę podjęcia dobrowolnych wyrzeczeń i braterskiego dzielenia się z innymi, np. przez dzieła charytatywne (por. KKK 1438). Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1249) dodaje: „wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty […].

Post w czasach zarazy

Tegoroczny Wielki Post, z powodu zagrożenia epidemią, nabrał nowego charakteru. „Złączenie wszystkich we wspólnych zachowaniach” nastąpiło spontanicznie: unikanie wychodzenia z domu, rozpowszechnienie pracy zdalnej, zamknięcie szkół, poszukiwanie środków do dezynfekcji, planowanie zapasów i rozsądne rozporządzanie posiłkami itd. Nie myślimy teraz o wycieczkach do kina, teatru, czy wyjściu na koncert (odwołanie imprez masowych, zakaz zgromadzeń). Zewnętrzne ograniczenia mogą być odbierane jako wyzwanie i utrapienie. Jednak dla wielu z nas tegoroczny Wielki Post to okazja do wyjścia ku innym i tworzenia atmosfery braterstwa. Dzielimy się jedzeniem i środkami czystości, częściej dzwonimy do dalszej rodziny, myślimy o zakupach dla osób starszych, czy tych o słabszym zdrowiu. Umawiamy się na „uczestnictwo” w Mszach Świętych i modlitwach transmitowanych w telewizji czy internecie.

Post to nie tylko wstrzemięźliwość od mięsa czy wyliczanie posiłków. To rezygnacja z czegoś dla większego dobra. W tym sensie przebywanie w domu i czasowa izolacja również stają się postem.
Świat zafundował nam globalne rekolekcje. Czy wykorzystamy nasz „społeczny post” na refleksję nad życiem duchowym?

Komentarze do zadań Zdrapki Wielkopostnej dotyczących postu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *