Zdrapka Wielkopostna


Co to jest Zdrapka Wielkopostna?

Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką.  Organizatorem akcji społecznej jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce. Pierwsza edycja zdrapki odbyła się w 2015 roku i miała kilkuset uczestników. W kolejnych latach zdrapka docierała już do tysięcy osób w Polsce i poza granicami kraju. Dotarła nawet do Kazachstanu, Chin oraz Australii. Każda edycja ma swoje specjalne przesłanie np. Miłosierdzie Boże, 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Częstochowie, 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.


Cel Zdrapki Wielkopostnej

Jej celem jest towarzyszyć Tobie tak, abyś przez 40 dni akcji odkrył inspirację do uporządkowania swojego życia. Mamy przekonanie, że uczestnicząc w tej akcji społecznej zrobisz pewny krok w kierunku szczęścia swojego, bliskich, a nawet lepszego świata. Czy można podołać 40 dniom ciągłych ćwiczeń? Przekonasz się, że tak! Nie jest intencją zdrapki, aby umartwiać się ponad swoje siły.  Chcemy wynieść z Wielkiego Postu jakąś korzyść. Dlatego zadania mają sugerować pewne akcenty, które są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Odkryj kolejną zdrapkę i wyzwól energię do działania.
Opinie o Zdrapce Wielkopostnej


“To był świetny pomysł. Zadania były dopasowane do możliwości dzieci i niekłopotliwe dla dorosłych, którzy często lubią się wykręcać z takich akcji. Pamiętaliśmy codziennie, że to czas Postu … Czekam na następne akcje. Jeżeli jest taka możliwość to mailowe powiadomienie o kolejnych projektach jest mile widziane!”

Ula

Co odnajdziesz pod Zdrapką?

Codziennie odkryj jedną zdrapkę i przeczytaj zadanie. Podobnie jak w kalendarzu adwentowym, pod każdym dniem tej zdrapki czekają na Ciebie różne niespodzianki, oczywiście z rodzaju takich które zaleca się w Wielkim Poście czyli będzie: jałmużna, post, modlitwa. Wszystkie polecenia są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Proste zadania nie oznaczają wcale, że będą łatwe. Ale wierzymy, że podejmiesz wyzwanie razem z nami! Odkryj zdrapkę rodzinnie lub z przyjaciółmi. Razem jest raźniej. Pomyśl, kogo chcesz zaprosić do zdrapki już dzisiaj, a komu warto ją podarować przed Wielkim Postem!


Organizator Zdrapki Wielkopostnej

Organizatorem akcji społecznej jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, która jest świeckim, światowym stowarzyszeniem katolickim, ruchem inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli wyrosłym z Sodalicji Mariańskich. Komitety redakcyjne Zdrapki Wielkopostnej działają w Toruniu, Krakowie, Warszawie, Hong-Kongu, Macau i na Tajwanie.


Przebieg Zdrapki Wielkopostnej

Nad Zdrapką Wielkopostną pracują dziesiątki osób, które co roku przygotowują nowe i niepowtarzalne wydanie. Następnie uzyskujemy “nihil obstat” i przekazujemy projekt do druku. Zdrapkę warto zamawiać przez cały rok, aby zagwarantować sobie odpowiednią ilość egzemplarzy. Jednak wysyłkę zawsze zaczynamy na 3 tygodnie przed Środą Popielcową.  W Wielkim Poście do  zadań, nagrywamy dodatkowe komentarze wideo w wykonaniu gości zdrapki.

Współpraca

Zapraszamy Cię do udziału w kolejnej edycji zdrapki – możesz odkrywać zadania, przesyłać komentarze lub dołączyć do naszego zespołu redakcyjnego. Odrkyj kilka prostych sposobów nawiązania współpracy.“Zdrapki są wspaniałym pomysłem, zadania są bardzo ciekawe, urozmaicone i często pomagają złapać oddech z zabieganym życiu.”

Dominika


“Znakomity pomysł – gratulujemy i dziękujemy! Zdrapki podróżowały z nami na szkolne obozy narciarskie, które wypadły w marcu. Wszyscy wytrwale realizujemy zadania. Sugerujemy zwiększenie nakładu na przyszły rok! ”

ZKS