Co to jest Zdrapka Wielkopostna?

Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Pierwsza edycja zdrapki odbyła się w 2015 roku i miała kilkuset uczestników. W kolejnych latach zdrapka docierała już do tysięcy osób w Polsce i poza granicami kraju. Dotarła nawet do Kazachstanu, Chin oraz Australii. Ale najbardziej cieszymy się gdy dociera wprost do serca.

“Zdrapki są wspaniałym pomysłem, zadania są bardzo ciekawe, urozmaicone i często pomagają złapać oddech z zabieganym życiu.”

DominikaCo odnajdziesz pod Zdrapką?

Codziennie odkryj jedną zdrapkę i przeczytaj zadanie. Podobnie jak w kalendarzu adwentowym, pod każdym dniem tej zdrapki czekają na Ciebie różne niespodzianki, oczywiście z rodzaju takich które zaleca się w Wielkim Poście czyli będzie: jałmużna, post, modlitwa. Wszystkie polecenia są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Proste zadania nie oznaczają wcale, że będą łatwe. Ale wierzymy, że podejmiesz wyzwanie razem z nami!

Co znajdziesz na Zdrapce

Każda edycja ma swoje specjalne przesłanie np.  Miłosierdzie Boże, 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Częstochowie, 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, Laudato Si / ekologia i zbawienie, Eucharystia, Rok Rodziny, 500 lecie nawrócenia Ignacego Loyoli. Zobacz jak wyglądały dotychczasowe zdrapki:


Odkryj zdrapkę rodzinnie lub z przyjaciółmi. Razem jest raźniej. Pomyśl, kogo chcesz zaprosić do zdrapki już dzisiaj, a komu warto ją podarować przed Wielkim Postem!

Cel Zdrapki Wielkopostnej

Jej celem jest towarzyszyć Tobie tak, abyś przez 40 dni akcji odkrył inspirację do uporządkowania swojego życia. Mamy przekonanie, że uczestnicząc w tej akcji społecznej zrobisz pewny krok w kierunku szczęścia swojego, bliskich, a nawet lepszego świata. Czy można podołać 40 dniom ciągłych ćwiczeń? Przekonasz się, że tak! Nie jest intencją zdrapki, aby umartwiać się ponad swoje siły.  Chcemy wynieść z Wielkiego Postu jakąś korzyść. Dlatego zadania mają sugerować pewne akcenty, które są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Odkryj kolejną zdrapkę i wyzwól energię do działania.Opinie o Zdrapce Wielkopostnej“Zdrapki są wspaniałym pomysłem, zadania są bardzo ciekawe, urozmaicone i często pomagają złapać oddech z zabieganym życiu.”

Dominika


Organizator Zdrapki Wielkopostnej

Organizatorem akcji społecznej jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, która jest świeckim, światowym stowarzyszeniem katolickim, ruchem inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli wyrosłym z Sodalicji Mariańskich. Komitety redakcyjne Zdrapki Wielkopostnej działają w Toruniu, Krakowie, Warszawie, Hong-Kongu, Macau i na Tajwanie.


Przebieg Zdrapki Wielkopostnej

Nad Zdrapką Wielkopostną pracują dziesiątki osób, które co roku przygotowują nowe i niepowtarzalne wydanie. Następnie uzyskujemy „nihil obstat” i przekazujemy projekt do druku. Zdrapkę warto zamawiać przez cały rok, aby zagwarantować sobie odpowiednią ilość egzemplarzy. Jednak wysyłkę zawsze zaczynamy na 3 tygodnie przed Środą Popielcową.  W Wielkim Poście do  zadań, nagrywamy dodatkowe komentarze wideo (FB, IG, YT) w wykonaniu gości zdrapki.

Współpraca

Zapraszamy Cię do udziału w kolejnej edycji zdrapki – możesz odkrywać zadania, przesyłać komentarze lub dołączyć do naszego zespołu redakcyjnego. Odrkyj kilka prostych sposobów nawiązania współpracy.