Piątek trzynastego? Ta data nam niestraszna!

Kinga FrąckowskaArtykuł, NewsDodaj komentarz

Kobieta z radością spoglądająca w niebo na spadający śnieg.

„Trzynastego – nawet w grudniu jest wiosna,
trzynastego – każda droga jest prosta,
trzynastego – wszystko zdarzyć się może,
trzynastego – świat w różowym kolorze”

– tak śpiewała Kasia Sobczyk. W tym roku słowa piosenki podobają nam się szczególnie! Gdy inni wypatrują czarnych kotów i stłuczonych luster… my widzimy na horyzoncie Niedzielę Radości! Za dwa dni będziemy przeżywać III Niedzielę Adwentu (Niedzielę Gaudete), a więc rzeczywiście zobaczymy świat „w różowym kolorze”!
Tego dnia Liturgia Słowa nie pozwoli nam się smucić. Wystarczy zajrzeć na chwilę do Księgi Izajasza, by przekonać się, że Bóg chce mnożyć naszą radość:

Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, także skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: „Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, aby was zbawić”. Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło krzyknie. I odkupieni przez Pana powrócą. Przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na twarzach. Osiągną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie (Iz 35,1-6a.10).

Nie boimy się przesądów, słów wieszczących nieszczęście i pecha. Wierzymy w Boga, który Sam przychodzi do ludzi i mieszka między nami. Dobrnęliśmy do połowy adwentu – już niebawem będziemy świętować pamiątkę narodzenia Syna Bożego na ziemi. Tego, który widział, słyszał i reagował na nasze potrzeby. Wcielenie Bożej opieki i troskliwości. Zatem… nie ma się czego bać.

Nie możesz doczekać się Świąt? W drugim czytaniu z III Niedzieli Jakub zachęca nas do cierpliwości:
Trwajcie cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi, dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny. Tak i wy bądźcie cierpliwi i umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie. Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego, byście nie popadli pod sąd. Oto sędzia stoi przed drzwiami. Za przykład wytrwałości i cierpliwości weźcie, bracia, proroków, którzy przemawiali w imię Pańskie. (Jk 5,7-10)

Doczekamy się Uroczystości Narodzenia Pańskiego, doczekamy się powtórnego przyjścia Pana… doczekamy się i Zdrapki Wielkopostnej 2020!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *