Nowe ograniczenia, monitorowanie liczby osób zakażonych wirusem – wszystkie te informacje, które pojawiają się w mediach informują, że niestety epidemia jeszcze się nie zakończyła. Przedłuża się czas izolacji, niektórzy – podobnie jak wiosną – na nowo czują się samotni, do innych dopiero dociera to uczucie. Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom społecznej izolacji? Jak nie dać się zwariować na kwarantannie?
I my – ekipa Zdrapki Wielkopostnej – zadajemy sobie pytanie, co robić, by bez szwanku przejść przez okres „większej samotności”? Nasz kierunek – postawmy na relacje!
Troska o relacje to wymiar troski o siebie!
Bliskie więzi, które tworzymy i utrzymujemy wpływają na nasz stan psychofizyczny. Rodzina, przyjaciele, dobrzy koledzy z pracy, znajomi, z którymi dotąd „wyskakiwaliśmy” na kawę, kręgle czy lunch – sprawdzone relacje wzmacniają nasza odporność psychiczną, pomagają zachować wewnętrzną równowagę. Co zrobić, by mimo pracy zdalnej, ograniczenia osób na jednej zmianie, rzadszym widzeniu się z rodziną nie zaczęła nam doskwierać samotność? Oto kilka propozycji, które warto przemyśleć.
1. Czy na pewno muszę odizolować się od wszystkich?
Czasem ścisła kwarantanna jest konieczna. W wielu przypadkach jednak i tak pozostajemy na jednej przestrzeni z innym domownikami. Warto spojrzeć na tę sytuację nie jak na przymus, ale jak na szansę odnowienia relacji. Gdyby tak wyłączyć seriale i wrócić do rozmów? Jeśli rozejrzymy się po mieszkaniu, znajdziemy zapomnianą grę planszową, karty, szachy czy kości. To dobra okazja, by przypomnieć sobie zasady lubianej kiedyś gry i umówić się na „partyjkę” przy dobrej jesiennej herbacie.
Częstsze przebywanie w domu i jesienne wieczory można poświęcić na przejrzenie i uzupełnienie kalendarza. Czy (jeśli nie zajrzę na portale społecznościowe) pamiętam jeszcze, kiedy moi bliscy, kuzyni, przyjaciele mają imieniny, urodziny, rocznicę ślubu? Warto dopisać te daty do osobistego terminarza i przygotować dla nich kartkę, osobisty list. Pocztówka wysłana bez okazji też będzie serdecznym sygnałem, że pragniemy utrzymać relację.
2. Spotkania on-line
Od lutego, gdy pierwszy raz na dłużej zostaliśmy w domach, wielu z nas zmieniło swój tryb życia. Przez ostatnich kilka miesięcy zaczęliśmy przyzwyczajać się do pracy zdalnej, pracowniczych czy szkolnych narad on-line. Warto już zainstalowane programy i aplikacje wykorzystać też w kontaktach osobistych. Umówić się wieczorem z kimś z dalszej rodziny, dawno niewidzianym przyjacielem na spotkanie z włączoną kamerą. Filiżanka kawy pod ręką, kot na kolanach i serdeczna rozmowa to dobry patent na sobotnie czy niedzielne przedpołudnie.
Zainstalowane programy do włączania się w wideokonferencje można wykorzystać do poszerzenia zainteresowań czy odnowienia porzuconych pasji. Namnożyły się kursy on-line, lekcje języków obcych, w razie potrzeby możliwa jest także terapia psychologiczna ta drogą – po uzgodnieniu jej trybu z terapeutą.
Na jaką pasję nie miałeś dotąd czasu? Może właśnie teraz nadarza się okazja, by znaleźć wymarzony kurs on-line!
3. Msza Święta w nowej odsłonie
Aktualnie panujące zalecenia sprawiły, że w kościołach może gromadzić się (zachowując odpowiednie odstępy) dużo mniej wiernych. Jeśli do tej pory byłeś przywiązany do częstego udziału w Eucharystii, a teraz względy bezpieczeństwa i troska o domowników nie pozwalają Ci wyjść do kościoła – nie musisz z tego całkowicie rezygnować. Parafie, sanktuaria, klasztory wyszły naprzeciw potrzebom wiernych i w internecie z łatwością można odnaleźć transmisje Mszy Świętych, rekolekcji, nabożeństw a nawet Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jeśli nie możesz wyjść do swojej parafii, pamiętaj, uczestnictwo w Eucharystii przez transmisję i Komunia Święta duchowa są również wartościowym sposobem modlitwy i udziału w życiu wspólnoty Kościoła!
Jak dbaliśmy o więzi w poprzednich latach?
Relacje z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, wspólnotami zawsze były istotnym zagadnieniem przy konstruowaniu zadań znajdujących się na planszy Zdrapki Wielkopostnej. W najbliższym wydaniu również poświęcimy im wiele uwagi.
Nie musimy jednak czekać z inwestowaniem w relacje do czasu pojawienia się Zdrapki Wielkopostnej 2021! Każdy dzień jest dobry, by innym okazać serdeczność i działać. Co Ci podpowiada serce? Z kim dawno nie rozmawiałeś? Może na półce czeka niewysłany do kogoś prezent lub już dawno wywołane zdjęcia? Nie czekaj – zadbaj o ważne dla Ciebie więzi już teraz.
Jeśli chcesz, skorzystaj z jednej z popularnych podpowiedzi, jakie dzięki Zdrapce realizowaliśmy w poprzednich latach:
– „Dzień dobry” z uśmiechem do siebie (lustro) i do bliźnich!
– Przeproś bliźniego. Porządkuj bolesne sprawy.
– Błogosław: jeśli możesz zrób komuś znak krzyża na czole, przytul.
– Niedziela z bliskimi: przygotuj odświętny obiad.
– Przygotuj dla kogoś upominek bez okazji!
– Zabierz kogoś na spacer.
– Przejrzyj z rodziną rodzinny album. Porozmawiajcie o Waszej historii.
– Podziękuj rodzicom i dziadkom za wychowanie, zadzwoń. Pomódl się za nich.
– Przygotuj dla kogoś jego ulubione danie.
– Pomódl się wspólnie z kimś – choćby przez telefon!