Jubileusz dla Ziemi wciąż trwa!

Kinga FrąckowskaArtykuł, Edycja 2020, NewsDodaj komentarz

LaudatoSi jubileusz dla Ziemi

Niezwykła aktualność Zdrapki Wielkopostnej 2020

Gościłeś w swoim domu Zdrapkę Wielkopostną 2020? Odkryłeś zadania i włączyłeś swoich bliskich w ich realizację? W ten sposób przygotowałeś się na świętowanie wyjątkowego Jubileuszu dla Ziemi!
Do 24 maja 2021 trwa Rok Laudato Si’ ogłoszony przez papieża Franciszka. Piąta rocznica opublikowania encykliki “Laudato Si'” oraz aktualna sytuacja na świecie coraz wyraźniej wzywają nas do zwiększonej mobilizacji w trosce o Wspólny Dom. Zdrapka Wielkopostna 2020 okazała się stanowić preludium do ogłoszonego Jubileuszu.

Plastik, recykling i bycie EKO?

Niektóre zadania tegorocznej zdrapki zwracały uwagę na kształtowanie proeokologicznych nawyków. Dzięki temu mogliśmy pogłębić poczucie odpowiedzialności za nasze najbliższe środowisko. A o co chodzi w Roku Laudato Si’? Głównym przesłaniem Jubileuszu nie jest odłączanie ładowarek z gniazdek elektrycznych czy zdobycie wielorazowych toreb na zakupy. Jest to natomiast specjalny rok glębszej refleksji nad encykliką. Papież Franciszek pragnie, aby rok dla Ziemi bardziej zjednoczył wszystkich ludzi w miłości, współczuciu i solidarności. Do obchodów zostali zaproszeni wszyscy ludzie dobrej woli.

Człowiek dostrzeżony na nowo

Papież nie pierwszy raz apeluje, byśmy połączyli siły i zatroszczyli się o nasz wspólny dom. Na pierwszym planie postawieni zostali wszyscy ubodzy i potrzebujący wsparcia. Wezwanie do jedności, którą najlepiej jest zacząć budować od modlitwy, jest niezwykle aktualne. Czyż w dobie obaw o zdrowie, o sytuację społeczeństw i gospodarki nie potrzebujemy wzmocnienia poczucia braterstwa i solidarności? Troski jednych o drugich? Przezwyciężania negatywnych skutków izolacji poprzez kontakt z drugim człowiekiem, zainteresowaniem się jego sytuacją, potrzebami i obawami? Zmiana świata w bardziej solidarny i zrównoważony zaczyna się od odwagi i zachowań pojedynczych osób, rodzin, grup czy wspólnot (np. parafialnych). Co mogę zrobić? Na pewno zacząć od modlitwy. Oby Bóg wzmacniał nasze serca i pokazywał nam konkretne osoby i sprawy, o które możemy się zatroszczyć, aby rozwijało się w nas prawdziwe braterstwo.

Módlmy się wspólnie!

Poniżej znajduje się tekst specjalnej jubileuszowej modlitwy. Jeśli chcesz odpowiedzieć na zaproszenie Franciszka do włączenie się do troski o Ziemię, zacznij od modlitwy w intencji wszystkich ludzi i całego Bożego stworzenia!

“Boże, który nas kochasz,
Stwórco nieba i ziemi, i wszystkiego, co w nich istnieje,
stworzyłeś nas na swój obraz i uczyniłeś opiekunami całego Twojego stworzenia.

Pobłogosławiłeś nas światłem słońca, czystością wody i obfitością ziemi, aby wszystko mogło otrzymać pożywienie.
Otwórz nasze umysły i dotknij naszych serc, abyśmy potrafili dbać o dar Twojego stworzenia. Pomóż nam uświadamiać sobie, że nasz wspólny dom nie należy tylko do nas, ale także do wszystkich stworzeń i wszystkich przyszłych pokoleń, i że naszym obowiązkiem jest go zachować.

Spraw, abyśmy pomogli każdemu zaspokoić głód i okazali każdą możliwą pomoc.

Bądź obecny przy potrzebujących w tych trudnych czasach, szczególnie tych najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących wsparcia i opieki. Przekształć nasz strach, lęk i poczucie izolacji, które możemy odczuwać w nadzieję i braterstwo, abyśmy potrafili doświadczyć prawdziwego nawrócenia serca.

Pomóż nam okazywać sobie nawzajem twórczą solidarność w radzeniu sobie ze skutkami tej globalnej pandemii. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, możemy doświadczyć, że wszyscy jesteśmy ze sobą wzajemnie połączeni i od siebie zależni. Uczyń nas zdolnymi, by usłyszeć i odpowiedzieć na krzyk ziemi i wołanie ubogich. Niech obecne cierpienia będą bólem rodzenia się bardziej braterskiego i zrównoważonego świata.

Pod pełnym miłości spojrzeniem Maryi Wspomożycielki Wiernych modlimy się przez Chrystusa Pana naszego. Amen.”

Spodobał Ci się jubileuszowy temat zaproponowany przez papieża Franciszka?
Dowiedz się wiecej! Plan światowych obchodów Roku Laudato Si’ jest dostępny TUTAJ.

Harmonogram w innych językach:
http://www.humandevelopment.va/en/news/laudato-si-special-anniversary-year-plan.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *