Zbliża się gorący sezon na pikniki, odpusty, komunie oraz bierzmowania, etc. Każde takie spotkanie to doskonała okazja do zintegrowania społeczności. Jednym ze sposobów uatrakcyjnienia imprez parafialnych i wspólnotowych są loterie.

Festyn parafialny z loterią

Odkryj wraz ze  Zdrapką Wielkopostną przykłady loterii fantowych, które połączyły marketing i dobroczynność, a społecznościom przyniosły dochód na cele dobroczynne.  Zobacz nagranie z webinaru przygotowanego przez ekspertów zaproszonych przez redakcję zdrapki.

Przykład: Loteria Papieska

W loterii dobroczynnej organizowanej w Watykanie można wygrać fanty, które przekazywane są przez dobroczyńców. Na przykład w roku 2015 rozlosowano 13 nagród głównych, w tym fiata Pandę i 4 rowery, a także 30 nagród pocieszenia. W 2018 roku nagrodą główną był Unikatowy model Lamborghini Huracan w kolorach papieskich.

Jakie są możliwości loterii fantowych?

Regułą jest, że łączna wartość nagród w loterii nie może być niższa niż 30% wartości losów
przeznaczonych do sprzedaży (art. 18 ust. 2 ustawy), zatem:

• W przypadku małych loterii fantowych maksymalna wartość puli nagród nie może być wyższa niż 5.247,12 zł, a łączna cena przeznaczonych do sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze nie może przekraczać kwoty 17.490,40 zł.

• W przypadku fundraisingowej loterii fantowej i gry bingo fantowe pula nagród nie może być wyższa niż piętnastokrotność kwoty bazowej, czyli 15 x 5.247,12 = 78.706,80 zł, a maksymalna wartość losów lub kuponów bingo nie może przekroczyć 262.356,00 zł

Wszystko o loteriach fantowych

Prawidłowe uruchomienie loterii fantowej jest stosunkowo proste ale związane z kilkoma formalnymi obowiązkami. Co do zasady wystarczy 30 dni wcześniej zgłosić akcje do miejscowego Urzędu Celnego.

W imieniu Zdrapki Wielkopostnej zapraszamy na film z ekspertami, którzy wyjaśnią jak zorganizować loterię na parafialnym festynie. Dostęp do nagrania bezpłatny.

Poradnik organizatora loterii

Dzięki uprzejmości firmy Playprint Polska oraz Nofsza oddajemy do dyspozycji przyjaciół Zdrapki poradnik pt.  „Zasady organizacji małych i fundraisingowych loterii fantowych”. To kompletne opracowanie wraz ze wzorami dokumentacji. Aby pobrać pliki należy kliknąć tutaj.

Serdecznie zapraszamy.