Stworzeni do relacji

Kinga FrąckowskaArtykuł, Edycja 2020, Relacje, ZadanieDodaj komentarz

miłość
Wielokrotnie słyszeliśmy od fanów Zdrapki Wielkopostnej, że nasze błyszczące plansze zostały im podarowane. Od kogo dostajecie zdrapki?

Zdrapkę Wielkopostną najczęściej otrzymujecie od charyzmatycznych proboszczów, znajomych z pracy lub wspólnoty, rodziców i dziadków. Wręczenie lub otrzymanie zdrapki to wspaniała okazja do spotkania się. Jednym z podstawowych celów akcji jest wzmacnianie relacji. Chcesz być szczęśliwy? Kochaj i daj innym poczucie, że są przez Ciebie akceptowani. Jak to zrobić? Zacznij od małych kroków. W czasie realizowania zdrapkowych wyzwań, postawimy przed Tobą zadania dotyczące bliźnich wokół Ciebie: rodziny, znajomych, ale też osób, z którymi Ci “nie po drodze”. Nasze inspiracje mogą wydać się błahe. Ale gdy przejdziesz z nami zdrapkową, zobaczysz, jak wiele radości dało Ci działanie “DLA” i “Z” innymi.

Jesteśmy pewni, że inwestycje w relacje to inwestycje z góry wygrane! Przeczytaj, co na temat mówi Papież Franciszek:

“Nie możemy łudzić się uzdrowieniem naszych relacji z przyrodą i środowiskiem naturalnym bez uzdrowienia wszystkich podstawowych relacji międzyludzkich. Gdy myśl chrześcijańska domaga się podkreślenia szczególnej wartości człowieka, ponad innymi stworzeniami, daje wówczas podstawę, by dowartościować każdą osobę ludzką, a w ten sposób pobudza do uznania innych.
Otwarcie na „ty”, zdolne do poznania, umiłowania i dialogu, jest nadal wielką szlachetnością człowieka. Dlatego też właściwa relacja z rzeczywistością stworzoną nie wymaga osłabiania społecznego wymiaru istoty ludzkiej, a także jej wymiaru transcendentnego, jej otwartości na Boże „Ty”. Nie można bowiem proponować relacji ze środowiskiem, pomijając relacje z innymi ludźmi”.
(Laudato Si’ nr 119)

Miłość pełna drobnych gestów wzajemnej troski ma także wymiar obywatelski i polityczny, a przejawia się we wszystkich działaniach, które starają się budować lepszy świat. Umiłowanie społeczeństwa i zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra są doskonałą formą miłości, która nie tylko wpływa na relacje między ludźmi, ale «w skali makro: na stosunki społeczne, ekonomiczne i polityczne». Dlatego Kościół zaproponował światu ideał «cywilizacji miłości». Miłość społeczna jest kluczem do prawdziwego rozwoju: «Aby społeczeństwo stało się bardziej ludzkie, bardziej godne osoby, niezbędne jest docenienie miłości w życiu społecznym — na płaszczyźnie politycznej, ekonomicznej, kulturowej — i uczynienie z niej stałej i najwyższej normy działania». W tym kontekście, obok znaczenia małych codziennych gestów, miłość społeczna skłania nas do myślenia o wielkich strategiach, które skutecznie powstrzymałyby degradację środowiska i zachęciły do kultury troski, przenikającej całe społeczeństwo. Kiedy ktoś rozpoznaje wezwanie Boga do uczestniczenia wraz z innymi w tych działaniach społecznych, powinien pamiętać, że jest to część jego duchowości, która jest realizowaniem miłosierdzia, oraz że w ten sposób dojrzewa i uświęca się. (Laudato Si’ nr 231)

Kliknij i zobacz nasze filmy poświęcone relacjom:

 1. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  Pamiętaj o przodkach!
 2. o. Mateusz Stachowski OFMConv
  Dzień Kobiet
 3. o. Mateusz Stachowski OFMConv
  Znajdź sprzymierzeńca w działaniu
 4. Szymon Święcicki, Klub Inteligencji Katolickiej, Inicjatywa “Post dla stworzenia”
  „Dzień dobry” z uśmiechem. Do siebie i do bliźnich!
 5. o. Piotr Kropisz SJ
  Przeproś bliźniego
 6. o. Mateusz Stachowski OFMConv
  Post za prześladowców
 7. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  Radosne Alleluja! Śmigus-dyngus?
  Zdrapka2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *