Tłusty Czwartek 2018

Kinga FrąckowskaArtykułDodaj komentarz

tłusty czwartek 2018

Tłusty Czwartek 2018

W tym roku Tłusty Czwartek świętujemy 8 lutego. Tego dnia zwyczajowo zajadamy góry pączków. Ale tydzień później będziemy już przeżywali Wielki Post, który w tym roku rozpocznie w dniu zakochanych (14 lutego 2018 roku).

Co to jest i kiedy wypada Tłusty Czwartek

Tradycja objadania się tłustymi potrawami jest bardzo stara. Niektóre ludy obfitym i tłustym posiłkiem witały wiosnę, a w tradycji chrześcijańskiej jest to ostatnia okazja przed czterdziestodniowym postem. Dlatego w Polsce Tłusty Czwartek przypada zawsze na tydzień poprzedzający Środę Popielcową.

Przepis na pączki jakiego nie znasz!

Pączek z ciasta chlebowego, nadziewany tłustym mięsem i smażony w tłuszczu to właśnie jest protoplasta naszego puszystego pączka drożdżowego z różaną marmoladą. W praktyce pra pra pączek był razową bułką ze skwarkami, do ktorej podawano piwo lub okowitę.

Ile pączków wolno zjeść?

Pączki są pyszne. Takie nadziewane, z polewą … pyszności! Ale na koniec warto zadać pytanie: ile zjeść pączków i przeżyć … bez wyrzutów sumienia. Mamy odpowiedź, którą odkrył Ignacy Loyola w Ćwiczeniach Duchownych:

„Ażeby usunąć wszelki nieład w jedzeniu (pączków), wielce do tego pomaga po obiedzie albo po wieczerzy, albo w innej porze, kiedy się nie ma chęci do jedzenia (pączków), ustalić sobie na najbliższy obiad lub wieczerzę odpowiednią ilość pokarmów (pączków), i tak kolejno dzień po dniu; a jakakolwiek chęć jedzenia (pączków), ani też żadna pokusa nie powinna nas skłonić do przekroczenia tej ustalonej ilości (pączków)…”

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *