Tłusty Czwartek 2018

Kinga FrąckowskaArtykułDodaj komentarz

tłusty czwartek 2018

Tłusty Czwartek 2018

W tym roku Tłusty Czwartek świętujemy 8 lutego. Tego dnia zwyczajowo zajadamy góry pączków. Ale tydzień później będziemy już przeżywali Wielki Post, który w tym roku rozpocznie w dniu zakochanych (14 lutego 2018 roku).

Co to jest i kiedy wypada Tłusty Czwartek

Tradycja objadania się tłustymi potrawami jest bardzo stara. Niektóre ludy obfitym i tłustym posiłkiem witały wiosnę, a w tradycji chrześcijańskiej jest to ostatnia okazja przed czterdziestodniowym postem. Dlatego w Polsce Tłusty Czwartek przypada zawsze na tydzień poprzedzający Środę Popielcową.

Przepis na pączki jakiego nie znasz!

Pączek z ciasta chlebowego, nadziewany tłustym mięsem i smażony w tłuszczu to właśnie jest protoplasta naszego puszystego pączka drożdżowego z różaną marmoladą. W praktyce pra pra pączek był razową bułką ze skwarkami, do ktorej podawano piwo lub okowitę.

Ile pączków wolno zjeść?

Pączki są pyszne. Takie nadziewane, z polewą … pyszności! Ale na koniec warto zadać pytanie: ile zjeść pączków i przeżyć … bez wyrzutów sumienia. Mamy odpowiedź, którą odkrył Ignacy Loyola w Ćwiczeniach Duchownych:

“Ażeby usunąć wszelki nieład w jedzeniu (pączków), wielce do tego pomaga po obiedzie albo po wieczerzy, albo w innej porze, kiedy się nie ma chęci do jedzenia (pączków), ustalić sobie na najbliższy obiad lub wieczerzę odpowiednią ilość pokarmów (pączków), i tak kolejno dzień po dniu; a jakakolwiek chęć jedzenia (pączków), ani też żadna pokusa nie powinna nas skłonić do przekroczenia tej ustalonej ilości (pączków)…”

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *