„Stanowiąc centrum roku liturgicznego Wielkanoc nie jest świętem jak każde inne (…), nie może być przeniesiona” – to fragment Dekretu wydanego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczącego celebrowania Wielkanocy w czasie epidemii.
Komunikat Stolicy Apostolskiej rozwiał wątpliwości pojawiające się wśród wiernych, którzy w wielu krajach borykają się z ograniczeniami przemieszczania się i organizowania zgromadzeń, w tym z możliwością uczestnictwa w celebracjach liturgicznych. Stacje radiowe i portale informacyjne spekulowały na temat przeniesienia daty Wielkanocy na jesień. Przesłanie komunikatu jest jasne: Wielkanoc 2020 obchodzimy 12 kwietnia.
Niektóre z pozostałych zaleceń dotyczących Triduum Paschalnego:
- „W przypadku, gdy władze cywilne i kościelne wprowadziły ograniczenia, podczas Triduum Padchalnego należy przestrzegać następujących zasad. Biskupi udzielą wskazówek, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej”.
- W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, ale bez wiernych. Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum.
- W Wielki Piątek można celebrować Liturgię Męki Pańskiej. Biskupi powinni zadbać, aby w modlitwie powszechnej pamiętano szczególnie o osobach chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia.
- Zalecenia Wigilii Paschalnej: przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (Exsultet). Potem następuje liturgia Słowa. W czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje liturgia Eucharystyczna.
Co to oznacza w praktyce?
Zgodnie z rządowymi przepisami wprowadzonymi w Polsce, a także zaleceniami Stolicy Apostolskiej, zanosi się na to, że Triduum Paschalne będziemy przeżywać w swoich domach. Już teraz poszukajmy odpowiednich narzędzi teleinformatycznych, które nam i naszym bliskim umożliwią łączność na modlitwie w czasie Wielkiego Tygodnia. Pamiętajmy o osobach samotnych i starszych, by pomóc im znaleźć odpowiednie transmisje obchodów Triduum Paschalnego.
Razem ze Stolicą Apostolską zachęcamy obecnie do częstszego sięgania do Liturgii Godzin (pot. „brewiarza”). Warto pamiętać, że nie tylko Msze Święte są liturgią. Lud Boży czytający i odśpiewujący Słowo Boże, także sprawuje święte obrzędy. Ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Triduum Paschalnym sprawowanym w kościele, czy transmitowanym przez środki masowego przekazu, zachęcani są do odmawiania „Brewiarza” (np. przez stronę Brewiarz.pl).
Pełna treść Dekretu Watykańskiego (kliknij tutaj).
News o Dekrecie Stolicy Apostolskiej (YouTube)